Začátky virtuálních sídel
První virtuální kanceláře se objevily už v 60. letech minulého století. Chyběla jim sice možnost komunikovat po internetu, v mnoha ohledech se ale nelišily od těch současných. A co je hlavní, stanovily důležitý princip, na kterém je celá myšlenka virtuálních sídel postavená: Platíte jen za to, co skutečně potřebujete.
I když bere mnoho podnikatelů fyzickou kancelář stále jako primární volbu, mnoho z nich takové prostory vůbec nepotřebuje a zbytečně platí za drahý pronájem, přestože by mohli pracovat třeba doma. Reálných příkladů je hodně, ať už jde o programátory, účetní nebo soukromé lektory a majitele eshopů. Čím jsou pro tyto podnikatele virtuální sídla atraktivní?
- minimální náklady — za virtuální sídlo obvykle platíte jen pár stokorun měsíčně, zatímco fyzická kancelář běžně stojí i 10x tolik
- prestižní adresa — umístění v centru Prahy nebo Brna je u dobrých poskytovatelů virtuálních sídel běžná praxe; na své klienty a obchodní partnery tím nepochybně uděláte lepší dojem
- úspora času — vyřízení virtuálního sídla vám zabere jen pár minut online, zatímco hledáním fyzické kanceláře strávíte klidně několik dnů i týdnů
Ve Virtuanum můžete získat virtuální sídlo v Praze i v Brně za jednu cenu na celý život.
Komu se vyplatí a co na sídla říká zákon?
Ještě před 10 lety bylo dle zákona nutné, aby se sídlo nacházelo právě tam, kde skutečně podnikáte a kde vás tedy mohou úředníci osobně potkat. V roce 2009 ale došlo k důležité novelizaci občanského zákoníku a tím i ke zrušení §19 c) odst. 2, čímž stát oficiálně posvětil legálnost virtuálních sídel coby varianty pro umístění podnikání.
Pro jaké podnikatele jsou virtuální sídla vhodnou volbou? Pro všechny, kteří…
- běžně pracují z domova nebo coworkingu,
- jsou téměř výhradně v terénu (obchodníci, taxikáři, dopravci…),
- chtějí minimalizovat své náklady v začátku podnikání,
- mají trvalé bydliště na úřadě a ten po nich požaduje změnu z úřední adresy na jinou.
Mít sídlo ve vlastním bytě je riziko
Jednou z častých otázek, kterou začínající podnikatelé řeší, je, zda lze založit sídlo ve vlastním bytě. Ano, možné to je, ale obecně tuto variantu z mnoha důvodu nedoporučujeme. Myslete na to, že…
- vždy musíte získat souhlas vlastníka (pokud není nemovitost vaše),
- když nebydlíte na dobré adrese, sídlo nebude působit reprezentativně,
- v případě stěhování vás čeká celá administrativa i poplatky znova,
- musíte firmu označit na budově a s tím nemusí souhlasit např. sousedé,
- vaše adresa bude snadno dohledatelná a přístupná ve veřejném rejstříku,
- návštěvy úředníků budete muset řešit u sebe doma,
- v případě exekuce nemusí exekutoři rozlišovat firemní a osobní majetek.
Sídlo není provozovna
Díky nepřesným informacím a zavádějícím článkům na internetu je velmi snadné si některé pojmy týkající se sídel splést či zaměnit a proto si v nich pojďme udělat jasno.
- Sídlo firmy může být pouze jedno a je povinné pro každou právnickou osobu. Je to adresa, místo, kde ve skutečnosti sídlí podnikatelský subjekt (s.r.o., a.s., k.s., aj.). Zapisuje se do veřejného (nejčastěji obchodního) rejstříku.
- Místo podnikání je tam, kde podnikatel skutečně provozuje a řídí svou podnikatelskou činnost. Jeho volba není na rozdíl od sídla pevně stanovena Živnostenským zákonem ani Obchodním zákoníkem. U menších podnikatelů bývá zapsáno v místě trvalého pobytu, případně na adrese provozovny.
- Provozovna může být např. dílna, ordinace, prodejna nebo taky mobilní stánek. Je to prostor, kde se přímo vykonává určitá podnikatelská činnost. Na rozdíl od sídla jejich počet není na jednoho podnikatele nijak omezen. Provozovnu je nutné označit identifikačním číslem osoby (jestliže je přiděleno), obchodním jménem, pokud se jedná o obchod, provozní dobou a musí se uvést také osoba zodpovědná za provoz.
Vybírejte pečlivě a neplaťte za služby, které nepotřebujete
Neseriózních poskytovatelů virtuálních sídel je nepočítaně, takže až se do výběru pustíte, dejte si pozor a neváhejte si zvolenou společnost dobře proklepnout — sledujte jak komunikuje, jestli má pozitivní reference a co všechno zahrnuje cena, kterou nabízí. Jedním z častých triků totiž je, že firma inzeruje velmi výhodnou a nízkou cenu, která je ovšem podmíněna nákupem dalších služeb (zmíněných až někde hluboko pod čarou). A to se vám ve výsledku pěkně prodraží.
Ujasněte si zároveň hned ze startu, zda skutečně potřebujete doplňkové služby, jako je skenování pošty, nonstop recepce nebo předplacená zasedačka. Pro někoho to může být užitečný benefit, většině podnikatelů dnes ale bohatě stačí mít sídlo a zákonem dané označení na budově, a přesto u svých poskytovatelů platí právě za tyto dodatky, i když je vůbec nevyužívají. Na první pohled se může jednat o relativně malé částky, když si je ale vynásobíte počtem měsíců či let, dostanete se na vysokou sumu, kterou byste mohli jinak ušetřit a vložit třeba přímo do svého byznysu.
Naše sídla ve Virtuanum jsou zaměřené právě na podnikatele, kteří hledají spolehlivý základ, který nebudou muset přeplácet. U nás získáte virtuální sídlo za férovou cenu 4.999 Kč na celý život. Žádné skryté podmínky ani poplatky nečekejte. A rádi vám pomůžeme i se založením firmy. Neváhejte se na nás obrátit.
Komentáře