Kdy jste a kdy nejste provozovnou
Živnostenský i obchodní zákoník definují provozovnu jako vlastní či pronajatý prostor, v němž je provozována živnost nebo vykonávána podnikatelská činnost.
Laicky řečeno je provozovna místem, kde veřejnosti poskytujete služby. Pokud jste masérem či masérkou a ke své činnosti využíváte místnost, kam za vámi klienti dojíždějí, máte provozovnu. Pokud dojíždíte za klienty k nim domů, provozovnu nemáte a ani ji tak nemusíte označovat. V tomto případě si můžete rovnou přečíst další článek na našem blogu.
Automaty a mobilní provozovny
Provozovnou jsou také nápojové automaty, automaty s občerstvením a jim podobná zařízení, pomocí kterých jejich provozovatel prodává zboží a poskytuje spotřebitelské služby.
Dalším zajímavým pojmem jsou mobilní provozovny, které nestojí na jednom místě déle než 3 měsíce. Nejčastěji jde o pojízdné stánky s občerstvením.
Bez těchto kroků to nepůjde
Abyste splnili vše, co po vás coby majitelích provozovny zákon požaduje, je třeba dodržet 2 základní povinnosti:
- ohlásit vznik provozovny na živnostenském úřadě,
- trvale a viditelně místo provozovny označit.
Není výjimkou, že se nečekaně můžete setkat s kontrolou obou bodů ze strany úřadů. Najdou-li nějaké pochybení, hrozí vám podle § 62 živnostenského zákona sankce až do výše 100 000 Kč. A to není při rozjezdu nového byznysu zrovna málo.
Pokud tápete, zda se označení provozovny týká právě vás, určitě se obraťte na pracovníky živnostenského úřadu v místě vašeho bydliště.
Jak má označení provozovny vypadat
Je jen na vás, zda si necháte vyrobit jednoduchou cedulku, nebo propracovaný štítek s grafikou a logem firmy. Když na to přijde, postačí i vytištěný text na papíru velikosti A4, který dáte ho do průhledných desek. Zákon totiž přímo neurčuje, jak má označení provozovny vypadat.
Důležité je místo, kam označení pověsíte či přilepíte. Provozovnu je ideální označit přímo u vchodu budovy nebo na vstupních dveřích. V případě, že se vaše působiště nachází na místě, kde jsou i další provozovny (např. obchodní centrum), doporučujeme označení umístit na přímý vstup k vám.
Jak určuje § 17, odst. 7 živnostenského zákona, svou provozovnu budete muset označit trvale a viditelně.
Údaje, které nesmí na označení chybět
Všechny provozovny bez výjimky musí obsahovat:
- Název – název obchodní firmy v obchodním rejstříku nebo jméno podnikatele, pokud se jedná o fyzickou osobu.
- IČO – identifikační číslo přidělené živnostenským úřadem.
Některé provozovny musí uvést ještě údaje navíc:
- Provozovna sloužící k prodeji zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům – ta kromě prvních dvou informací musí doplnit ještě provozní dobu, jméno a příjmení zodpovědné osoby (vlastník, jednatel nebo osoba, která může při případné kontrole jednat s úřady).
- Automat a mobilní provozovna – uvádí se sídlo firmy nebo adresa, na které je umístěna organizační složka zahraniční osoby.
- Provozovna poskytující přechodné ubytování – je třeba doplnit ještě informaci o kategorii a třídě zařízení.
Věříme, že na základě tohoto článku označíte svou provozovnu přesně tak, abyste splňovali všechny zákonné podmínky. Pokud se chystáte firmu teprve zakládat, nechte to klidně na nás.
Komentáře