Pokud se pro pořízení už hotové firmy rozhodnete a narazíte na skutečně solidního poskytovatele i schopného notáře, můžete ji mít třeba do 24 hodin. Tím ale v zásadě její výhody oproti založení zcela nové společnosti končí. Pokud si navíc nedáte pozor, hrozí vám hned několik nepříjemností, které, jak už to tak zpravidla bývá, vyplavou na povrch v tu nejméně vhodnou dobu.
Jaké jsou ty nejčastější?
- Skrytá břemena a dluhy
- Nedostatečné informování ze strany prodejce
- Firma se všemi živnostmi
- Nejisté získání úvěru
Čistá firma? Jen na první pohled
Rychlé pořízení firmy je příjemný bonus, čas nás ale někdy svádí k neopatrnému jednání a to se může v případě ready-made firem snadno vymstít. Přes všechny záruky totiž nikdy nemáte o minulosti firmy 100% přesné údaje a už mnohokrát se opakovala situace, kdy se důvěřivým podnikatelům po několika týdnech či měsících od nákupu ozvali věřitelé s pohledávkami ve výši stovek tisíc korun. Co pak? Cesta obvykle vede k soudu, kde se budete snažit prokázat, že šlo o podvod, kterého jste si dopředu nebyli vědomi.
A nemusí jít pouze o starosti spojené s dluhy. Často se stává, že si lidé založí firmu u poskytovatele, jako je např. Virtuanum, a tu následně prodají. Na tom by ještě nebylo nic špatného. Chybou ale je, když novému majiteli vůbec neoznámí, že má jeho firma virtuální sídlo a jaké s tím jsou spojeny povinnosti. Zpravidla v takovém případě nedojde ani k předání kontaktů, což vzájemné komunikaci mezi novým majitelem a provozovatelem sídla rozhodně nepomůže. Vlastník se pak právem diví, že mu nechodí firemní pošta, přestože dostává do datové schránky pokuty od úřadů – třeba z důvodu, že sice změní název společnosti, ale už ne zákonem povinné označení na budově sídla. Jelikož o něm zkrátka neví. Na druhou stranu provozovatel, protože s ním firma pochopitelně dlouhodobě nekomunikuje, je obvykle donucen sídlo takové společnosti zrušit, což může vést až k poslání firmy soudem do likvidace.
Potíže umí nadělat i sami zřizovatelé, kteří ready-made firmy prodávají. Coby „službu pro zákazníka“ totiž občas zakládají společnosti se všemi volnými živnostmi, protože, jak sami tvrdí, dopředu neví, v jaké oblasti budou jejich klienti podnikat. I když to jako myšlenka nevypadá na první pohled zle, pro kupujícího z toho vyplývají spíše starosti. Některé živnosti vyžadují, aby měl podnikatel pro danou činnost také příslušné oprávnění, které ale nový majitel pochopitelně vůbec nemusí vlastnit. Technická inspekce České republiky proto z toho důvodu také začala tyto firmy obesílat s výzvou k odstranění nedostatků. A pokud tyto chyby majitel firmy nevyřeší, může ho čekat i pokuta.
Vyhráno nemáte ani u banky
Možná si říkáte, že nákup hotové firmy s dlouhou historií a dobrými čísly vám zajistí přinejmenším lepší výchozí pozici při jednání o úvěr. Tak jednoduché to ale není. Historie společnosti je pro banku pochopitelně důležitá, pokud ale narazí např. na změny ve struktuře firmy, ať už jde o změny majitelů či úpravy základního kapitálu, je obvykle při udělování úvěrů podstatně opatrnější. Získání financí tím pádem zdaleka není samozřejmostí.
Rozhodování mezi pořízením hotové a nové firmy je pochopitelné, pokud ale zvážíte všechna pro a proti, mít společnost zcela novou je hlavně v dlouhodobém horizontu jednoznačně výhodnější. A zdaleka už neplatí, že byste museli na vyřízení nové firmy čekat dlouhé týdny nebo dokonce déle. U nás ve Virtuanum vám ji bez problému založíme do 7 dnů.
Komentáře