Máte provozovnu? Poradíme Vám, jak ji správně označit
Ať už vlastníte obchod s potravinami, bistro, fitness centrum, nebo třeba salón krásy, nezapomeňte svou provozovnu označit tak, jak to požaduje zákon. Pokud…
Číst víceChcete změnit adresu z osobních nebo podnikatelských důvodů? Nechte to na nás.
poté za stejnou cenu na dalších 10 let
Ceny jsou uvedeny bez DPH. V případě Prahy 1 je cena na dobu 5 let.
bez DPH
bez DPH
bez DPH
Ať už vlastníte obchod s potravinami, bistro, fitness centrum, nebo třeba salón krásy, nezapomeňte svou provozovnu označit tak, jak to požaduje zákon. Pokud…
Číst víceTeoreticky nemusíte. Skutečně. A obsáhle to rozebírá např. Michal Valášek ve svém starším článku Úředně bezdomovcem: Trvalé bydliště, proč ho mít a proč…
Číst víceKdyž víte, jak na to, nejde o nic složitého. A to jak z pohledu majitele firmy, který chce přenést svou společnost na novou…
Číst víceTrvalé bydliště máme jen jedno. Obvykle tam, kde je náš domov nebo zaměstnání. Někdo ho může mít i na úřadě a někdo dokonce žádné míst nemusí. Jak je to možné a má to vůbec nějaké výhody?
Místo trvalého pobytu najdeme vyznačené v občanském průkazu, je v evidenci občanů a využíváme ho na spoustě míst, hlavně pak při jednání s úřady. Zákon o evidenci obyvatel (133/2000 Sb.) konkrétně říká, že…
I. Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v základním registru obyvatel ve formě referenční vazby (kódu adresního místa) na referenční údaj o adrese v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci (dále jen „objekt“). V případech stanovených tímto zákonem může být místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny nebo sídlo zvláštní matriky, které je v informačním systému označeno jako adresa úřadu.
Typicky jde tedy o byt, dům nebo třeba chatu. Z trvalého pobytu každopádně nevyplývá žádné právo k příslušnému místu. Jde pouze o evidenční údaj. Právo ke svému bydlišti musíte vždy doložit konkrétní smlouvou, souhlasem s umístěním trvalého bydliště nebo výpisem z katastru nemovitostí.
U novorozenců je mimochodem toto místo stanovené podle místa trvalého pobytu jeho matky. A pokud matka není občanem ČR nebo zde nemá trvalý pobyt, určuje se místo podle bydliště otce. Jestli místo zjistit nelze, pak se jako trvalé bydliště stanoví sídlo ohlašovny v územním obvodu (případně sídlo zvláštní matriky), kde se dítě narodilo.
Změna místa trvalého bydliště je běžná věc a dá se vyřídit snadněji, než by se mohlo zdát. Dnes už vám totiž stačí pouze návštěva obecního úřadu v místě, kde chcete své nové +trvalé bydliště zřídit.
Vše je obvykle vyřízeno během pár dnů. Od chvíle, kdy o změnu požádáte, máte zároveň 15 dnů na to, abyste si zažádali o nový občanský průkaz. Ten původní vám úředník na místě znehodnotí a vystaví Potvrzení o změně trvalého pobytu. Novou občanku si pak budete moct vyzvednout do 30 dnů. Tím to ale celé ještě nekončí.
Změnu bydliště nesmíte zapomenout ohlásit taky dalším institucím — pojišťovnám, bankám atd. Myslet byste měli i na ošetřující lékaře, zaměstnavatele, školy, případně sportovní kluby a jiné organizace, kterých by se změna mohla týkat. A pokud podnikáte a se změnou trvalého pobytu dojde zároveň ke změně sídla vaší firmy, musíte novou adresu nahlásit během 15 dnů i na živnostenském úřadě. Správní poplatek je v tomto případě 100 Kč a zápis se provádí ihned.
Pro řidiče ještě platí, že když se stěhujete do jiného města, budete muset žádat o vystavení nového řidičského průkazu. Správní poplatek je 50 korun, případně 500 Kč, pokud byste chtěli mít průkaz hotový do pěti dnů. Odbor dopravy pak musíte navštívit i kvůli změně v registru vozidel. Poplatek za vystavení nového malého techničáku je opět 50 Kč. Do velkého technického průkazu dopíšou úředníci nové údaje přímo.
Ne vždy musí jít o stěhování za prací nebo třeba partnerem. Řada lidí využívá změnu adresy trvalého pobytu např. kvůli snadnější dostupnosti lékaře, s ohledem na školku pro děti nebo parkování. To všechno jsou legitimní důvody. Pokud nemáte pobyt v daném obvodu, může být přijetí k vybranému lékaři náročné, o možnostech parkování ve velkých městech ani nemluvě — a především dnes, kdy města zavádějí pro rezidenty barevné parkovací zóny. Rozdíl v ceně za parkování může ročně někdy znamenat úsporu až v tisících korun.
Ve Virtuanum proto dnes nabízíme snadnou možnost zřízení trvalého pobytu na vlastních adresách, které můžete využít i bez toho, abyste na vybraném místě skutečně žili. Nejenže se tak vyhnete zbytečnému papírování, vše navíc vyřídíte rychle a od stolu.