Vyplatí se zakládat virtuální sídlo?
Bez sídla není podnikání, jak si ale zvolit to správné? Pokud pro svůj byznys nepotřebujete drahou fyzickou kancelář, měli byste zvážit variantu virtuálního…
Číst vícePůsobit profesionálně můžete i bez vlastních drahých kanceláří.
poté za stejnou cenu na dalších 10 let
(ceny jsou uvedeny bez DPH)
bez DPH
bez DPH
Bez sídla není podnikání, jak si ale zvolit to správné? Pokud pro svůj byznys nepotřebujete drahou fyzickou kancelář, měli byste zvážit variantu virtuálního…
Číst vícePolopravd koluje obecně po internetu spousta a oblast virtuálních sídel není výjimkou. Jestli proto chcete získat správné informace, měli byste si je ověřit…
Číst víceSídlo je místem, kde sídlí podnikatelský subjekt, ať už je to s.r.o. nebo jiný typ společnosti. Mít stanovené sídlo podnikání je podmínka daná zákonem. A pokud ji nesplníte, nemůžete jako právnická osoba vůbec existovat. Dříve tato sídla mohla být pouze fyzická, ale díky novelizaci občanského zákoníku, která proběhla v roce 2009, dnes může být vaše sídlo také virtuální.
Virtuální sídla jsou zcela legální formou pro zřízení sídla společnosti nejen v České republice, ale také v dalších vyspělých zemích od Německa po USA. Také proto je dnes využívá stále více podnikatelů po celém světě. Důvody jsou patrné už z výše uvedených odstavců.
Občas se objeví zprávy, že tuto formu využívají podvodníci a podnikatelé k nelegálnímu byznysu, kteří se chtějí skrýt před zákonem. Snad to byla částečně pravda na začátku, virtuální sídla už za sebou přece jen mají dlouhou historii (první vznikala už v 60. letech minulého století), dnes to ale zdaleka neplatí. Obvykle se jedná spíše o mýty a nepodložené zprávy, které se potvrdí jen ve velmi výjimečných případech.
Ano, zákon tomu nebrání. Na druhou stranu s sebou ale tato zdánlivě jednoduchá varianta může nést celou řadu problémů. V prvé řadě musíte mít souhlas s umístěním sídla. Pokud je nemovitost ve vašem osobním vlastnictví, pak je to samozřejmě v pořádku, v opačném případě ale potřebujete úředně ověřený podpis vlastníka případně člena představenstva družstva. A na tom může vše rychle ztroskotat. Případně, pokud chcete podnikat ještě při studiu, může nastat podobný problém u vašich rodičů, kteří mohou mít právem obavy (např. z důvodu případné exekuce) a umístit sídlo doma vám nepovolí. U soukromé adresy navíc musíte počítat také s povinným označením firmy na budově a to bývá např. pro sousedy mnohdy rušivé a nechtěné.
V potaz byste pak měli brát taky adresu sídla. Pokud bydlíte v centru Prahy, tento bod asi řešit nebudete, na jiných místech už se ale jedná o podnět k zamyšlení. Mnoho podnikatelů i klientů totiž stále preferuje prestižní adresy v kancelářských budovách, které působí reprezentativně – centrum Prahy nebo Brna jsou pro tyto potřeby ideální.
Na internetu se tyto pojmy někdy chybně zaměňují, ale dnes v nich uděláme pořádek, abyste měli i vy jasno. Jejich funkce i význam se totiž v mnoha aspektech liší:
Pokud dáte přednost první možnosti, počítejte s následujícími kroky.
Jakmile máte rozhodnutí, musíte podat návrh na zápis změny v obchodním rejstříku a to bez zbytečného odkladu. Návrh se podává příslušnému rejstříkovému soudu a musí obsahovat plnou adresu nového sídla a také několik nezbytných příloh:
Jakmile budete mít vše hotovo, nezapomeňte, že do 15 dnů od změny sídla musíte vyplnit změnový list s uvedením nové adresy a podat jej na příslušný živnostenský úřad. Shodná lhůta platí také pro nahlášení změny u finančního úřadu, kde se změna dokládá usnesením z obchodního rejstříku.
Pokud máte zaměstnance, musíte do 8 dnů od změny sídla nahlásit novou adresu rovněž sociálním a zdravotním pojišťovnám.